|
|
|
|

Velkommen til Cittaslow, Sokndal
Sokndal er den sørligste kommunen i Rogaland, ca. 10 mil sør for Stavanger. Kystkommunen ligger ved Riksvei 44/Nordsjøvegen. Administrasjonssenter er Hauge i Dalane. I kommunen er det ca. 3.300 innbyggere. Tettsteder: Åna-Sira, Jøssingfjord, Sogndalstrand, Rekefjord, Nesvåg m.fl.
I Sokndal har vi ingen turister, men mange gjester som er på besøk. Sokndal er kåret til Rogalands kulturkommune 2005.
Sokndal er den første kommune i Norden som er blitt medlem av den italienske bevegelsen Cittaslow. Hovedmålet er å bedre livskvaliteten, identitet til stedet, gjestfrihet og lokal matkultur. For mer informasjon om Cittaslow: www.cittaslow.no.
Sokndal er på mange måter en unik kommune som er vel verdt et besøk. Hos oss finner du det lille ekstra du er ute etter enten du har ferie, kommer på et kort besøk, deltar på kurs/konferanser eller bor i kommunen.
Kommunen ligger ved kysten og har bare en liten skjærgård mot Nordsjøen. Det er derfor kort vei fra du løser fortøyningen til du er ute på åpne havet med mange gode fiskeplasser. Dersom du heller ønsker å prøve fiskelykken med beina på fastlandet har du muligheter i lakseelva Sokna eller i en rekke innlandsvann med gode fiskemuligheter.
Gode turmuligheter i et flott og variert landskap. Merkede løyper. Bær og sopp. Fjellklatring.
Geologien i Sokndal er spesiell med fjell som er over 900 millioner år gamle. Denne type fjell finnes kun i Dalane, et sted i Canada og på Månen. Det meste av fjellet tilhører bergartene Noritt og Anorthositt. Sokndal er Norges største bergverkskommune med bl.a Titania A/S.
Severdigheter:
-
Sogndalstrand - fredet trehusbebyggelse fra 1700- og 1800-tallet med kulturlandskap. Sogndalstrand var eget ladested fram til 1944. Stedet har de siste 10 år hatt en kraftig oppblomstring med en rekke etableringer: Sogndalstrand Kulturhotell,Krambua konditori, Bryggegalleriet og Galleri Rosengren. I tillegg finnes Fiskerimuseum, som er en avdeling under Dalane Folkemuseum. Lakseelva Sokna har sitt utløp ved Sogndalstrand.
-
Sokndal kirke fra 1803 med prekestol og altertavle fra 1600-tallet.
-
Jøssingfjord kjent fra «Altmark-affæren» - den første krigshandling på norsk jord like før 2. verdenskrig. Begrepet "Jøssing" kommer fra Jøssingfjord, som en betegnelse på en god motstandsmann. Helleren - 2 hus fra 1700 tallet med beliggenhet under en fjellhammer. På stien inn til husene passeres en bronseplate, til minne om Kjell Aukrust's figur Mysil Bergsprekken, som skal være født under et steinsprank i Jøssingfjord i 1918.
-
Nedlagte Blåfjell gruver som ble drevet fra 1862 - 1876. Flott turveg fra badeplassen Linepollen på Indre Åmodt.
-
Ruggesteinen. Nord-Europas største bevegelige steinblokk på 74 tonn.
Nesvåg. Gammelt fiskevær med verneverdige sjøhus. Nesvaag Sjø- og Motormuseum, samt sertifisert fiskeskøyte MS Sjødis.
Andre aktiviteter:
-
Sogndalstrand Golfbane på Kjelland er etablert med 6 hull. I tillegg er der en driving range for trening på utslag.
-
Unike fiskemuligheter i lakseelva Sokna, en rekke innlandsvann og i sjøen.
-
Gode turmuligheter i flott turterreng. Gode oppmerka løyper.
Velkommen til det gode liv i Sokndal!
|
|
|
|
Open Cafè every Sunday We serve dinner, lunch, dessert and coffee. Opening hours 12-17
Welcome to a nice Sunday in Sogndalstrand!
|
|